SHOWROOM.

Klára Šípková

Klára Šípková

Klára Šípková se věnuje výrobě šperků z nerezové oceli a kombinuje tradiční řemeslnou výrobu s použitím nejmodernějších technologií. Při své tvorbě dbá na zachování čistých forem, zabývá se zákony geometrie ale také harmonií, pohybem a příběhem, to vše se v jejích produktech promítá. Každá kolekce má vlastní téma, ale ze všech je cítit intenzivní autorský nádech hledání krásy, vtipu a stylově vytříbeného názoru.


1. Jak vznikají zajímavé příběhy, které provází každou tvou kolekci?

Do každého šperku nebo celé kolekce ráda vkládám tři základní ingredience: osobní příběh, současné technologie v kombinaci s precizním řemeslným zpracováním a minimalistický design. O všech třech aspektech by se daly napsat knihy :) 

Rezonují ve mně především témata, která jsou nadčasová a týkají se nás všech, naší země, našeho vesmíru, vztahů, tužeb, radosti a života obecně. Obdivuji nádherné geometrické uspořádání v přírodninách, někdy mě přímo inspiruje člověk, kterému šperk navrhuji, někdy mě inspiruje materiál, který se mi dostane do ruky, baví mě experimentovat s technologiemi a možnostmi zpracování. Navrhování šperku je pro mě hra, ve které hledám ideální tvary a proporce ve vztahu k lidskému tělu. Všechno, co člověk vidí a zažívá si někam ukládá, a to se pak do šperku promítne.

Například kolekce šperků Čas je jedno z dalších témat, které mě zajímá. Stejně jako nekonečnost, pohyb, emoce nebo hudba, to jsou všechno abstraktní pojmy, se kterými se každý může ztotožnit. Všichni kolem mě pořád opakují, jak něco nestíhají, jak nemají čas a že se dny pořád zrychlují. S časem prostě bojujeme všichni. Tak jsem začala analyzovat jednotlivé časové úseky, jako je minuta, den nebo rok, a to byla základní inspirace pro rozměry mých broží a náhrdelníků.  

2. Zajímavá je i tvá práce s nerezovou ocelí, která vlastně není ničím zvláštní, ale i přesto z ní umíš vyčarovat nádherné skvosty. Proč sis pro svou tvorbu zvolila zrovna tento materiál?

Současný moderní šperk se vyznačuje právě rozmanitým materiálovým spektrem a neobejde se bez experimentů jak materiálových, tak technologických. To je právě to, co mě na šperku moc baví. Beru to jako výzvu jak z obyčejného plechu nebo drátu můžu v kombinaci s dobře zvolenými ingrediencemi vytvořit objekt touhy, nositelný umělecký objekt, který dělá lidem radost a přiroste jim k srdci.

Fascinují mě dokonale přesné a exaktní tvary, proto ráda využívám průmyslové výrobní technologie k opracování kovů, které jsou velmi neobvyklé v kontextu autorského šperku. Nerezová ocel je pro moje šperky velmi ideální protože její vlastnosti jsou spojení pevnosti a ušlechtilosti. Většina šperků, které navrhuji, by z měkkého stříbra jednak nešla vyrobit a vůbec by nefungovala. Na druhou stranu jsem experimentovala i s materiály jako je papír, karbon nebo Barrisol. Každý materiál má své kouzlo a je pro mě výzvou ho probudit.

Moje zaměření byla původně grafika, kterou jsem studovala na střední a vyšší odborné škole, ale pak jsem sezení za počítačem s radostí vystřídala za sezení za šperkařským stolem. Na UMPRUM už jsem se hlásila na šperk a z toho jsem byla tři semestry na stáži na průmyslovém designu, takže grafika a přístup designéra se do mojí tvorby hodně promítají. 

Zákazníci si oblíbili moje šperky protože mají specifický design a je v nich ukrytý osobní příběh. Nepořizují si je kvůli hodnotě materiálu tak jak je tomu primárně ve zlatých konvenčních špercích. Nerez je tvrdá, ušlechtilá a nekoroduje. Díky pevnosti si můžu dovolit spoustu jemných detailů a subtilních konstrukcí, výsledný šperk pak je navíc lehký i pevný zároveň. Vyhovuje mi tedy jak po stránce estetické, tak po stránce zpracování a navíc je také ideální volbou pro funkci šperku a jeho trvanlivosti. V mých očích je ocel jednoduše dokonalá.

3. Co tě inspiruje a co je pro tebe důležité při tvorbě snubních a zásnubních prstenů?

Zásnubní a snubní prsteny jsou pro většinu lidí těmi nejdůležitějšími šperky právě proto, že jsou spojeny s tím, na čem nám v životě opravdu záleží - s láskou, upřímností a důvěrou. Je nesmírně zajímavé být toho součástí, být důležitým článkem v potvrzení toho, že tomu v jejich vztahu tak je. Zároveň je to pro šperkaře velká výzva z více důvodů: je to typ šperku, který je neustále vystaven vnějším vlivům a musí vydržet celý život při každodenním nošení, musí být pohodlný a svým vzhledem by neměl ani po letech omrzet.

Kolekce snubních a zásnubních prstenů z mé dílny se vyznačují čistými formami, tvarovou jednoduchostí a rafinovaně propracovanými detaily. Ráda si pohrávám s netradičním uchycením kamene, ukrytým vtipem, významově originálním grafickým motivem nebo mechanickými detaily odkazující na symboliku vztahu dvou lidí. Do šperku tak vkládám příběhy, které symbolizují harmonii, důvěru a sounáležitost, se kterou vstupuje pár do svého vztahu či manželství. Prsteny si zákazníci vybírají buď z portfolia, kdy je každý design možné lehce přizpůsobit individuálním požadavkům anebo navrhuji i na zakázku, kdy se na osobní schůzce snažím snoubencům co nejpečlivěji naslouchat. Inspirací mi je vždy jejich společná energie, prožité příběhy a touhy, návrh pak zachycuje osobní příběh jednotlivého páru.

Obchod

Jsme sdílený projekt osmi českých designerů, doplněný o jednu maďarskou značku, fungující od roku 2015. Najdete u nás vše od oblečení, přes šperky, obuv, kabelky až po brýlové obroučky a bytový design. Podporujeme lokální tvorbu společně s kvalitou a šetrným přístupem k přírodě a okolí. Sídlíme v minimalistickém prostoru v centru Prahy na adrese Klimentská 3, kde je Vám k dispozici každý den přímo jeden z designerů, proto je zaručeno, že se Vám dostane té nejlepší a nejkvalitnější péče. 

Každé tři měsíce nabízíme prostor hostující značce, která u nás představí svou nejnovější kolekci a obohatí náš showroom o další zajímavý element. 

Adresa otevřít mapu

Klimentská 3

Praha 1

Telefon

+420 605 047 771

E-mail

showroomdot@gmail.com

Zodpovědná osoba

Zuzana Basterrech

Chelčického 14, Praha 3, 130 00

IČO 02081750 

Otevírací hodiny

Pondělí
Úterý
Středa
Čtvrtek
Pátek
Sobota
.
11:00 - 19:00
11:00 - 19:00
11:00 - 19:00
11:00 - 19:00
11:00 - 19:00
11:00 - 19:00


Chcete být informováni o našich VIP akcích a nových designérských projektech?