SHOWROOM.

Two Lines

Two Lines

Slow fashion, individuální přístup a velký smysl pro detail, to jsou jen některé z charakteristik popisujících produkty designérky Jiyeon Lim a její značku Two Lines.

Jiyeon je designérka původně z Jižní Koreje, od roku 2016 žije a tvoří v Praze. Pod značkou Two Lines vyrábí ručně šité kožené brašny, kabelky, peněženky, psaníčka a jiné doplňky.

Každý kus sama tvoří kompletně ručně za použití tradičních postupů starých korejských a japonských mistrů, včetně osobitého ručního barvení. Jednotlivé produkty se vyjímají svou funkčností, trvanlivostí, detailním zpracováním a originálním vzhledem.


1. Myslím, že všechny moc zajímá, jak ses vlastně z Jižní Koreje dostala do České republiky?

To je pravda, tahle otázka se neustále opakuje, tak snad už ji jednou provždy zodpovím :-).

Když jsem žila v Soulu, po dlouhých letech studia a současně práce bez jakékoliv přestávky jsem téměř vyhořela. Zvažovala jsem možnost postgraduálního studia arteterapie v Berlíně, a tak jsem si naplánovala cestu do Evropy, částečně průzkumnou a částečně odpočinkovou.

Praha byla moje první destinace, ještě dnes si pamatuji, jak jsem se do ní při pohledu na zdejší tempo a roztomilou mapku tří linek minimalistického metra ABC okamžitě zamilovala. S Českem jsem měla silné vazby ze svých studijních let - na univerzitě v Soulu jsem poznala několik českých přátel. Po měsíci jsem se rozhodla, že se sem chci na čas přestěhovat a Prahu a Česko opravdu poznat a nasát. Takže jsem se nakrátko vydala do Koreje vyřídit pár věcí, sbalit si kufr a své dvě kočky a od roku 2016 jsem stále tu :-).

2. Od roku 2016 jsi také součástí SHOWROOM. Jak jsi k němu vlastně přišla?

To je docela vtipná historka. Už když jsem poprvé navštívila ČR, fascinovala mně zdejší aktivní designérská scéna. Působily zde různorodé mladé a nezávislé lokální značky, které soupeřily o prostor s nadnárodními konglomeráty (a ty jsou stejné po celém světě).

Už nějakou dobu jsem v hlavě přemítala o rozvinutí svého kožedělného koníčku do plnohodnotné značky. Když jsem tento nápad probírala s přáteli, dotlačili mne k výrobě několika vzorků a současně jsem ručně nakreslila takový malý komiks o mojí cestě a mé ruční výrobě. Jedna z mých českých kamarádek vytvořila seznam deseti nejlepších českých "concept storů" a jednoho krásného dne jsme se s tou kamarádkou rozhodly všechny tyto designové obchody obejít - já se svými výrobky v batohu, kamarádka s miminem v kočárku! Když si na to dnes vzpomenu... No řekněme, že moje prezentace nebyla tak profesionální a vizuálně atraktivní :D. Ke konci této pochůzky se navíc strhla velká průtrž mračen, takže jsme vpadli do SHOWROOM. promoklé, s ještě více vytuněným "vizuálem". Na první pohled se mi tohle místo moc líbilo. Přivítala nás Lenka (která je dodnes naší manažerkou), zeptala jsem se jí, zda mají v obchodě prostor pro novou značku. Zdvořile odvětila, že bohužel ne (no, proč asi... :-)), ale nedala jsem se a zeptala se, zda bych jí mohla předvést ukázku své práce, a že budu ráda alespoň za upřímnu zpětnou vazbu. A nastal onen magický moment, kdy vzdechla "Wow, toto je naprosto úžasné, ty barvy... a zajímavý střih... Víte co? V příští sezóně bychom mohli mít prostor pro hostujícího designéra. Navrhnu vás našimi členům a dám vám vědět."

Takže jsem relativně záhy nastoupila do SHOWROOM. jako hostující značka a hned nato už zůstala jako stála členka. Holky mne mezi sebe hned vřele přijaly a zprvu pracovní vztahy se rozvinuly v dlouholetá přátelství. Určitě by to všechno tenkrát dopadlo jinak, kdybych šla klasickou cestou online portfólia s dokonalou prezentací a vybrané obchody obesílala e-mailem, ale tenkrát jsem zvolila svůj "babičkovský" přístup... Já totiž moc nekamarádím s počítači a stroji obecně. Možná proto taky všechno šití stehuji ručně bez šicího stroje...

3. Zmiňuješ šití... Jaké techniky a principy vlastně při své práci používáš?

To je hodně obsáhlá otázka. Moje práce je na pomezí umění, řemesla, módy a produktového designu. Obecně moje techniky práce s kůží vycházejí z tradičních korejských a japonských postupů. Používám nejkvalitnější přírodní třísločiněnou kůži. Kůži sama ručně barvím, zpravidla do odstínů vycházejících z korejských "obangsaek" palet. Potom ji ručně dírkuji, pak ručně šiji, pěkně steh po stehu. Hodně si dávám záležet také na zakončování hran - několikrát je všechny ručne brousím, zapravuji a leštím do vysokého lesku, takže jsou výrobky ještě trvalejší. To je detail, který odděluje mistrovskou ruční práci od masové produkce, a když si třeba koženou tašku vezme do ruky někdo "od fochu", tak stehování a hrany jsou první věc, na kterou se zaměří. Netvrdím, že na stroji se nedá ušít krásná taška co vydrží roky, ale ten opakovaný lidský dotek dá každému kousku úplně jiný rozměr.

4. A jak postupuješ při navrhování?

Co se týče návrhů, určitě můžu zmínit "čistý funkční design", což krásně zapadá do celého konceptu SHOWROOM. :-). V praxi pak zhruba polovinu mé produkce představuje zakázková výroba, kdy tvořím výrobek přímo dle přání, návyků a potřeb daného zákazníka - každý jsme jiný a každý tak potřebuje individuální přístup. Vycházím z toho jak a na co bude třeba kabelka nebo taška používána, co se bude nosit v ní a co bude majitel nosit k ní... Dost mne pak baví různé konstrukční detaily a vychytávky, ať už z pohledu rafinovaných origami či kubistických střihů, nebo praktických detailů jako odepínatelné kapsy nebo skrytá oka na popruhy. Velkou radost mi pak také dělá, když svůj výrobek po nějaké době vidím používaný - každý nositel do něj totiž otiskne kus svého života a své osobnosti.

5. Ve své poslední kolekci, Movement, vytváříš své finální produkty z vlastnoručně malovaných uměleckých děl. Co tě k této kolekci inspirovalo?

Kolekce Movement začala jako taková moje arteterapie. Stejně jako pro většinu z nás, loňský rok byl pro mne velmi obtížný a po všech těch náhlých změnách jsem prožívala se svou depresí krušné časy. V minulosti, když jsem se delší dobu cítila pod psa, nebo když se mi rozutekly myšlenky, tvořívávala jsem abstraktní obrazy. Uklidňovalo mně to a zároveň se mi v hlavě věci vyjasnily. Byla to taková útěcha pro mne samotnou. Jednoho dne mě napadlo, co kdybych zkusila abstraktní malbu přímo na kůži? Sbalila jsem obrovský kus vyčiněné hověziny, nějaké barvy a vyrazila na kopec na Strahov. Ani si nepamatuji, kolik hodin jsem malovala, jen si vzpomínám, jak mne malba víc a víc vtahovala, dokud nezapadlo slunce. Výsledek byl překvapivě hezký, do té doby jsem si totiž nebyla jistá, jak dohromady všechny různé pigmenty na kůži zareagují. Samotný obraz byl velmi silný a emocionální a já jsem z něj chtěla vytvořit mou novou kolekci, aby někomu přinesl alespoň malou útěchu, tak jako ji přinesl mně.

Tady můžete nahlédnout na krátký popisek mých myšlenek https://www.instagram.com/p/CF-LUwOHAtU/

Přála bych si, aby moje tvorba odrážela časy, které prožíváme a myšlenky a pohnutky, které nás ovlivňují. Tak, aby mezi námi Two Lines zůstala jako něco víc než jen móda nebo prostě taška.

6. Poslední otázka - na čem právě teď pracuješ?

Teď se teším z toho, že jsme po dlouhé době znovu otevřeli a současně jsme spustili kampaň na Hithitu. Tu beru trošku i jako výzvu pro sebe - rozhodla jsem se, že nabídnu možnost absolvovat u mně kurz práce s kůží a v jeho rámci si vlastnoručně ušít malou peněženku. Na podobné kurzy mi často chodí dotazy, ale v normálním režimu nemám většinou čas a prostor něco takového uspořádat. Takže tohle je jedinečná a na dlouhou dobu asi jediná příležitost. 

Jinak už pracuji na nové podzimní kolekci, jejíž součástí bude příběh o "Muži a jeho cestě", který se mi už od loňska utváří v hlavě, dokonce i s vizuály různých scén. Myslím, že to může souviset s podvědomou touhou cestovat a objevovat a rozhodně platí, že krize měla velkou motivační roli. Podařilo se mi dát dohromady bezvadný tým, jehož součástí je mimojiné fotograf, herec, spisovatel... a já v roli ilustrátora. Víc bych nerada prozrazovala, protože jsme stále ve fázi tvorby, ale pokud vše klapne, můžete se těšit dokonce na ilustrovanou knížku! Moc se těším, až se budu moct se svými fanoušky a zákazníky opět setkat a pochlubit se s výsledkem a novou kolekcí cestovních tašek.

Obchod

Jsme sdílený projekt osmi českých designerů, doplněný o jednu maďarskou značku, fungující od roku 2015. Najdete u nás vše od oblečení, přes šperky, obuv, kabelky až po brýlové obroučky a bytový design. Podporujeme lokální tvorbu společně s kvalitou a šetrným přístupem k přírodě a okolí. Sídlíme v minimalistickém prostoru v centru Prahy na adrese Klimentská 3, kde je Vám k dispozici každý den přímo jeden z designerů, proto je zaručeno, že se Vám dostane té nejlepší a nejkvalitnější péče. 

Každé tři měsíce nabízíme prostor hostující značce, která u nás představí svou nejnovější kolekci a obohatí náš showroom o další zajímavý element. 

Adresa otevřít mapu

Klimentská 3

Praha 1

Telefon

+420 605 047 771

E-mail

showroomdot@gmail.com

Zodpovědná osoba

Zuzana Basterrech

Chelčického 14, Praha 3, 130 00

IČO 02081750 

Otevírací hodiny

Pondělí
Úterý
Středa
Čtvrtek
Pátek
Sobota
Neděle
.
11:00 - 19:00
11:00 - 19:00
11:00 - 19:00
11:00 - 19:00
11:00 - 19:00
11:00 - 19:00
11:00 - 19:00 (11. a 18. 12. 2022)

Chcete být informováni o našich VIP akcích a nových designérských projektech?